Błękitni ugoszczą Amerykanów

• autor: KG, 2013-04-18 17:05

Na przełomie miesiąca, od 26 kwietnia do 5 maja m.in. do Wronek i Szamotuł na zaproszenie MKS-u Błękitnych Wronki przyjadą dwa juniorskie zespoły z klubu FC Dallas w Teksasie. Wychowankowie tamtejszej akademii piłkarskiej rozegrają w Polsce kilka meczy.

Inicjatorem i pomysłodawcą prawie dwutygodniowego zgrupowania w Wielkopolsce drużyny z Dallas rocznika 1996 i 1997 jest zarząd Błękitnych Wronki oraz prezes tego klubu – Marek Pogorzelczyk. -Pomysł narodził się poprzez kontakt z panem Dariuszem Karasinskim wielkim miłośnikiem młodzieżowej piłki nożnej. Pan Darek wywodzi się z środowiska konińskiego, obecnie zamieszkuje w Dallas i jest głównym organizatorem pobytu zespołu FC Dallas w Polsce- mówi prezes wronieckiego klubu.

-Udało mi się namówić pana Darka na kilkudniowy pobyt w hotelu Olympic , oraz skorzystanie z bazy sportowej Akademii Lecha i rozegranie kilku meczy sparingowych-. Juniorzy z FC Dallas Youth Academy podczas swojego pobytu w Polsce zagrają z: MKS-em Błękitnymi Wronki, MSP Szamotuły, Wartą Poznań, Akademią Lecha, Górnikiem Konin oraz KS-em Ślesin. Oprócz spotkań, które czekają gości z Ameryki, w kilkudniowym planie ich pobytu znalazło się miejsce na zwiedzania m.in. Poznania oraz wspólne oglądanie meczu Lecha Poznań z Wisłą Kraków.

-Zespoły młodzieżowe FC Dallas odnoszą ogromne sukcesy w piłce młodzieżowej w Stanach, biorą udział w międzynarodowych turniejach piłki młodzieżowej, będzie to ciekawa konfrontacja dla naszych zespołów oraz możliwość wymiany myśli szkoleniowej- kontynuuje prezes Błękitnych Wronki. Klub FC Dallas powstał w 1996. Pierwsza drużyna gra w Major Legue Soccer czyli odpowiedniku naszej T-Mobile Ekstraklasy, gdzie rywalizuje między innymi Los Angeles Galaxy (Juninho, Beckham, Robbie Keane). Największy sukces odnotowali 1997 roku, kiedy zwyciężyli MLS. W 2005 zostali wiceliderem swojej klasy piłkarskiej. Sięgnęli raz po Puchar Major League Soccer. Klub swoje mecze rozgrywa na Pizza Hut Park, który może pomieścić ponad 21 tys. widzów.

Do samej Akademii uczęszcza kilkaset chłopców i dziewcząt podzielonych na pięć głównych kategorii: juniors(U7-U10), select(U11-U19), premier(U11-U19) i academy – są to dwie drużyny U-18 i U-16 – ta druga przyjedzie do Wronek. Wyżej w hierarchii jest już tylko pierwszy zespół, oba zespoły prowadzą już normalne rozgrywki ligowe w lidze stanowej. Jeszcze nie wiadomo czy to było jednorazowe zaproszenie lub czy możemy w przyszłości spodziewać się wyjazdu Błękitnych do Dallas. -Czy to będzie jednorazowy pobyt FC Dallas, myślę iż nie. Błękitni otrzymali już zaproszenie do pobytu w Dallas jednakże takowa eskapada jest dość kosztowna i to może stanowić przeszkodę w zrealizowaniu tego zaproszenia- kończy Marek Pogorzelczyk.

Gazeta Szamotulska